תחזוקה מונעת לבריכות שחייה טיפים לשימור "בריכות שחייה עונתיות" בתקופת החורף

תחזוקה מונעת לבריכות שחייה

טיפים לשימור "בריכות שחייה עונתיות" בתקופת החורף

      מאת: דוד לבקוביץ
סייעו בכתבה : גב' רוזליה פישקין,  מר יענק'לה קירמאייר – חב' י.ג.ל, מר מיקי שוימר – חב' זיו

 

  פתח דבר

בריכות שחייה "עונתיות" רבות נעלו לאחרונה את שעריהן ועל מחזיקי ומפעילי הבריכות מוטלת האחריות לשמר את הציוד ומתקני הבריכה בתקופת החורף. להלן מספר טיפים  שיסייעו לכם להיערך לכך. יודגש כי הטיפים הן בגדר המלצות בלבד ולמותר לציין שבמידה ויש סתירה בין טיפים אלו להוראות כל דין והנחיות היצרן, הרי שהוראות כל דין והנחיות היצרן יהיו אלו הקובעות. יודגש כי ההנחיות במאמר זה דנות במצב שבו מי הבריכה רוקנו לתקופת החורף. 

  האם להשאיר את המים בבריכה בתקופת החורף או לרוקן  אותה ממים?

בעיקרון עדיף לרוקן את המים, הן מבחינה בטיחותית, והן לצורך  של מניעת  התפתחות אצות ומיני מזיקים אחרים. ריקון המים לביוב העירוני מחייב בדיקה מוקדמת ועדכון רשות הבריאות לכך שלא יגרמו להצפה ונזקים לסביבה. 

לעתים לא ניתן לרוקן את המים מהבריכה עקב קונסטרוקציה ותשתית קרקע לקויים (לאחר התייעצות עם יועץ קרקע), שעלולים ליצור סדקים בבטון ופגיעות בחיפויי הקרמיקה.

מומלץ גם  שלא לרוקן את המים בבריכות העשויות מחיפוי אלומיניום ואו נירוסטה, מאחר שתפרי החיבורים שלהם עלולים להיפרם במידה ואין עליהם לחץ של מים.  כך גם מומלץ לגבי בריכות  המצופות  ביריעות p .v .c , גם על מנת להגן על היריעות מקרינת השמש.  

במידה והוחלט שלא  לרוקן את הבריכה,  רצוי  להוסיף למים "גופרת נחושת" בכמות שעל פי  הוראות היצרן,  על מנת למנוע התפתחות אצות. לחילופין  ניתן להפעיל את מערכות הסחרור בספיקה וחיטוי נמוכים,  עם המשמעות של עלות האנרגיה המיועדת להפעלת המערכת. למותר לציין כי לקראת עונת הרחצה יהיה צורך לרוקן את הבריכה ולבצע ניקוי יסודי. "מכת כלור" מומלץ יהיה לבצע לפני פתיחת הבריכה בעונה,  גם אם הבריכה רוקנה או לא רוקנה,  על מנת להתמודד עם ההתרבות של רובדי מיקרואורגניזמים שונים ועמידים לרבות "ביופילם" בצנרת. 

  טיפול בחומרים מסוכנים ובחומרים אחרים

בתום עונת הרחצה רצוי להחזיר את כל  החומרים המסוכנים שאינם בשימוש לספקים או שימצא להם פתרון אחר ובלבד שניתן לכך אישור מראש מאת המשרד להגנת הסביבה.

חומרים אחרים יש לאחסן במקום יבש תוך הקפדה שתמיד חומרים מוצקים יהיו מעל  חומרים נוזלים ולא להיפך. לסגור היטב כל אריזה של החומר ולוודא כי סימון סוג החומר מצוין עליהם בבירור. לא את כל החומרים כדאי ורצוי לאחסן. יש חומרים פגי תוקף ו/או שמאבדים מריכוזם.  אותם רצוי להחזיר לספקים.

 

  מתחם סביב הבריכה   

חשמל

לנתק זרם חשמל למתקנים וציוד שאינם בפעילות.  

פתחי ניקוז

לפנות פתחי ניקוזי מים במדרכת הבריכה וביתר המתחם על מנת למנוע הצפות.

איסוף ציוד

לאסוף את כל הציוד הנמצא בשימוש במשך עונת הרחצה במתחם הבריכה ולאחסנם בצורה מסודרת ונקייה במחסן יבש ומקורה.

  מבנה הבריכה וציוד היקפי לטיפול במים

תעלות גלישה

 

סבכה (גריל) יש לנקות, לייבש לפרק ולאחסן במקום סגור. רצוי לאטום את פתחי הנקזים של תעלות הגלישה על מנת שלא ייסתמו במהלך החורף.

בורות יניקה

להקפיד שהסבכות יהיו מונחות ושהמגופים והצנרת המובילים לביוב מבורות היניקה יישארו פתוחים. 

ציוד היקפי לטיפול בקרקעית הבריכה

מערכת וואקום קלינר ורובוט לנקות היטב את כל אלמנטים במי רשת  לרבות המסנן הגס, מסנן הקרטריג' והבדים של הרובוט. להשאירם יבשים ולאחסנם במקום יבש ומאוורר.  צינור צף של מערכת הוואקום קלינר רצוי לאפסן בתוך שקית ניילון עם חומר ייבוש. 

  חדר מכונות 

ניקיון

יש לוודא כי חדר מכונות יישאר נקי ומסודר.

זרם חשמל

לנתק את זרם החשמל למערכות הבריכה,  למעט חיבורי חשמל למצופי ההפעלה של המשאבות הטבולות ומצופי ההתראה שבבור הניקוז.

כיסוי מערכות רגישות

רצוי  לכסות ביריעות ניילון את לוחות החשמל ומערכות רגישות אחרות.

מניעת הצפות חדר המכונות (בור ניקוז) 

  חדר המכונות ממוקם במקום הנמוך ביותר במתחם הבריכות ומידי שנה מתרחשות הצפות בחדרי מכונות שונים שגורמות לפגיעה במשאבות הסחרור, בלוחות הפיקוד החשמליים וכדו' והגורמות לנזק של אלפי שקלים. גם בעונת החורף קיים חשש של הצפת חדר המכונות, עקב גשמים ואו סיבה אחרת כגון פיצוץ צנרת בבריכות שבהם השאירו מים. לכן מומלץ למקם בבור הניקוז שבחדר המכונות משאבה טבולה, אחת או יותר, עם הפעלה אוטומטית, כולל מצוף התרעה שיתריע במידה והמים בבור הניקוז יעלו מעל רמה מסוימת,  אם כתוצאה מכך שהמשאבות הטבולות אינן פועלות או שאינן מצליחות להתגבר על כמות המים. ראוי שמצוף זה יתריע למפעיל באמצעי תקשורת כגון פלאפון וכן יפעיל מערכת אזעקה. רצוי גם שמצופים אלה יחוברו ללוח פיקוד (מקור חשמל)  שמחוץ לחדר המכונות על מנת שבמידה חדר המכונות יוצף עדיין יפעלו המצופים.

משאבות סחרור

 

 משאבות הסחרור נמצאות במקום הנמוך ביותר בחדר המכונות, דבר העלול להביא להצפתם מגשמים ולהריסתם הטוטאלית. על מנת למנוע מצב זה ובמיוחד ואם  קיימת סכנת הצפה של חדר המכונות מגשמים, עדיף לפרק את המשאבות ולאחסנם במקום יבש  גבוה  הבטוח מפני מים. זה הזמן לשפץ את המשאבה במידה והתגלתה נזילה מהאטם המכאני ואו שהמשאבה לא סיפקה את מלוא תפוקתה ואו פגם או בלאי מסוג אחר. למותר לציין כי יש  לפעול  אך ורק על פי המלצות היצרן.

מסננים

כללי

בעיקרון עדיף לרוקן את המים מהמסננים לייבשם ולהשאירם פתוחים ומאווררים אלא אם הוראות היצרן קובעות אחרת.  רצוי להקפיד להניח על הפתחים רשתות למניעת כניסת מזיקים.

    

 

 

 

מסנן שיער

לפתוח את מכסה המסנן להוציא את רשת הסינון, לשטוף היטב, להחזיר חזרה לתוך המסנן, לסגור את המכסה ולהשאיר ללא מים לכל החורף.

מסנן גרנולרי (חול)

לבצע שטיפה נגדית ארוכה להוצאת שאריות הלכלוך מתוך שכבות הסינון ככל שניתן. לרוקן את המים. לפתוח פתחי אדם לאוורור ומניעת לחות. חובה להשאיר מסנן יבש על מנת למנוע  מקור להתפתחות "כדורי בוץ" ו- "ביופילם".

מסנן דיאטומי

לנקות היטב את בדי הסינון משאריות האדמה הדיאטומית.

לרוקן את המים ורצוי להשאירו פתוח מאוורר ויבש על מנת למנוע  התפתחות ביופילם ופגיעה בבדי הסינון.

משאבות מינון

 לפני ניתוק המערכת בתום העונה, יש להפעיל את משאבות המינון בשאיבה של מים ללא כימיקלים, לפחות שעתיים, כדי לנקות  את הצנרת, האינג'קטורים  והמשאבות משאריות כימיקלים. רצוי  להשאיר אותן עם מים במהלך החורף.

בקרים

יש לוודא ניתוק הבקר מן החשמל.

להקפיד שמכסה המערכת האלקטרונית נעול ואטום על מנת למנוע רטיבות.

לנקות את המסנן הגס שלפני בית האלקטרודות.  

אין לרוקן את המים מבית האלקטרודות או לטבול את האלקטרודות בחומר כלשהו אלא אם הוראות היצרן יציינו אחרת. 

    

    סיכום ותובנות

מאמר זה מצביע על חשיבות התחזוקה המונעת בבריכות שחייה עונתיות.

תחזוקה נאותה של הבריכה,  גם בתקופה שהיא איננה פועלת,  יחסכו כספים רבים בהמשך,  וכידוע מרכזי הספורט והנופש איננן משופעות לצערנו בהכנסות רבות, וכן ישפיעו בהמשך על תברואה נאותה.

 

המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים
באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות

אין להעתיק או להפיץ פרסום זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני )לרבות צילום והקלטה( ללא
אישור בכתב מראש מ – ד. לבקוביץ יעוץ והדרכה בע"מ. נעשה הכל כדי להעמיד את הדברים שבמאמר על דיוקם ועדכונם עד ליום
הפרסום. יחד עם זאת, ראוי להסתמך תמיד על מקורות הוראות כל דין המעודכנים